Imagine Cup 2017 – Studenci z Warszawy i Poznania zwycięzcami !

Trzy zespoły: Idea_hunters z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie a także MIDI Studio Team oraz Pyra Squad z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to zwycięzcy tegorocznej, 15. edycji konkursu Microsoft Imagine Cup. Wyłonione drużyny staną w szranki z kolegami z innych krajów podczas półfinałów regionalnych, które zadecydują o ich udziale w finałach światowych w Redmond. Dodatkowo, w tegorocznej edycji konkursu jury przyznało także nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii Smart City Challenge dla projektu Activy. O wyborze drużyn narodowych zadecydowała dojrzałość ich projektów, potencjał rynkowy i oryginalność pomysłów.

Podobnie jak w poprzednich latach, współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły trzy ministerstwa, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju, które współtworzyło Imagine Cup od pierwszych edycji konkursu w Polsce.

„Porównując do projektów z zeszłego roku mam wrażenie, że są one jeszcze bardziej spójne i ułożyły się w kompleksową wizję. Projekty są coraz bardziej świadome problemów, dotykają emocji, są mocniej nastawione na człowieka” – mówi Marianna Sidoroff, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju i członek VIP Jury konkursu. „Wszystkie wyróżnione projekty są bardzo ciekawe z punktu widzenia customer experience, człowieka oraz jego wyborów i potrzeb” – dodaje.

W tej edycji konkursu dla zespołów, które zajęły pierwsze miejsca nowy Dyrektor Generalny Microsoft w Polsce – Mark Loughran przygotował wyjątkową nagrodę. Cztery zespoły – laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii – wezmą udział w kameralnym spotkaniu z szefem polskiego oddziału Microsoft oraz w całodziennych sesjach mentoringowych z członkami zarządu firmy.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii – World Citizenship (Projekty Społeczne), Games (Gry), Innovation (Innowacje) a także Smart City Challenge (rozwiązania dedykowane inteligentnym miastom) – wyłoniło VIP Jury pod przewodnictwem Magdy Taczanowskiej, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft w składzie:

  • Marianna Sidoroff, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Rozwoju
  • Michał Szaniawski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu
  • Grzegorz Zajączkowski, Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Cyfryzacji
  • Katarzyna Rzehak, Dyrektor Promocji i PR w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
  • Stan Just, R&D Manager w firmie CD Projekt.

Smart City Challenge:

Nagroda specjalna w kategorii Smart City Challenge trafiła do zespołu Activy, który promuje zamianę samochodów na rowery jako podstawowe środki komunikacji w miastach włączając w swoje rozwiązanie grywalizację.

„Wygrana w tej kategorii to fajny kop dla nas, moment zadowolenia i wreszcie moment euforii. To także wielka ulga po miesiącach ciężkiej pracy. Takie chwile są bardzo potrzebne, jeżeli się nad czymś długo pracuje. Projekt dalej rozwijamy i wdrażamy, ale dzisiaj chwila zapomnienia i świętowanie sukcesu” – mówi Igor Pielas, kapitan Activy.

World Citizenship (Projekty Społeczne):

Pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship zdobył zespół Idea_hunters za projekt Elephant. Jest to koncepcja textronicznego ubranka niemowlęcego dla dzieci w wieku 0. – 12. miesięcy, które ma za zadanie monitorować ich funkcje życiowe i stymulować prawidłowy rozwój układu mięśniowego. Docelowo projekt zakłada także monitorowanie temperatury i potliwości ciała, aktywności mięśniowej i oddechowej oraz funkcji serca. Zbierane w ten sposób informacje dadzą całościowy obraz stanu zdrowia niemowlaków, który pomoże w wykrywaniu nieprawidłowości lub potencjalnego zagrożenia.

„Jesteśmy oszołomieni całym przedsięwzięciem i projektami, z którymi konkurowaliśmy. Nagroda nas trochę zszokowała, ale bardzo pozytywnie, a uśmiechy mamy od ucha do ucha. Konkurs jest naprawdę potrzebny dla wypromowania młodych startupów, które mają super pomysły. Jest potrzebny, żeby zostały zauważone, żeby nie chowały swoich pomysłów do szuflady. Żeby ktoś je zauważył i zainwestował w nie. Dzięki temu więcej osób zobaczy nasz produkt i będzie miało szansę pomóc swoim dzieciom” – mówi o zwycięstwie Magdalena Lebiedziewicz reprezentująca zespół Idea_hunters.

Drugie miejsce należy do MedBiz – reprezentantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zaprezentowany przez nich ORTOMesh to innowacyjna orteza, dopasowana do anatomii i indywidualnych wymagań pacjentów.

Podium w tej kategorii zamyka zespół TechVision z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Zaprezentowana przez nich aplikacja Slant zapewnia dwustronną komunikację pomiędzy osobami głuchymi a słyszącymi.

Games (Gry):

Zwycięzcą w kategorii Games została drużyna Pyra Squad. Ich projekt – The Blindness – to gra pozwalająca zanurzyć się w unikalnym świecie zbudowanym całkowicie z muzyki, efektów dźwiękowych i narracji. Dzięki tej koncepcji, w rozgrywce mogą brać udział także osoby niewidome, a pozostali użytkownicy mogą poczuć, jak funkcjonują osoby pozbawione tego zmysłu.

„Projekt wysyłamy teraz na konkurs Digital Dragons. Na pewno nie osiądziemy na laurach – wygrana to dla nas wielka motywacja. Pokazało nam to, że projekt jest wartościowy i podoba się ludziom, że dobrze rokuje. Pozostaje nam nad nim pracować, wydać angielską wersję i rozwijać go dalej” – o zwycięstwie drużyny Pyra Squad mówi Artur Pereć, kapitan zespołu.

Drugie miejsce zajął zespół OnionMilk z Politechniki Łódzkiej z grą Pigeon Fight, w której użytkownicy wcielają się w gołębie walczące o kromkę chleba. Trzecie miejsce przypadło natomiast DynamicTrio, również z Politechniki Łódzkiej, za grę wyścigową Crash’em.

Innovation (Innowacje):

Laury w kategorii Innovation zdobył zespół MIdI Studio Team. Ich zwycięski projekt – MiDi Studio VR – to pierwszy kompletny interfejs MIDI dla wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu użytkownicy mogą tworzyć i modulować dźwięki za pomocą dostępnych wirtualnych instrumentów.

„Jesteśmy pełni emocji. Nie spodziewaliśmy się, że zwyciężymy. Dalej będziemy rozwijać nasz projekt. Chcemy go wypuścić na rynek we wrześniu, także przed nami miesiące ciężkiej pracy” – mówi Hubert Dworczyński, kapitan drużyny MIdI Studio Team.

Na drugim miejscu uplasował się reprezentujący Politechnikę Białostocką zespół Besos z aplikacją Anima – systemem powiadomień i wiadomości opartych na beaconach. Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele zespołu Woody ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za projekt drewnianych gogli do rzeczywistości wirtualnej.

Nagrody dodatkowe:

  • Nagrodę imienia Tadeusza Golonki w wysokości 10 000 złotych dla zespołu o najwyższym potencjalne biznesowym otrzymał zespół MedBiz
  • Nagrodę przyznaną przez firmę Billenium otrzymał zespół Besos
  • Nagrodę Publiczności otrzymał zespół Idea_hunters
  • Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrodę dla najlepszego projektanta interfejsu Igorowi Pielasowi z zespołu Activy
  • Nagroda specjalna przyznana przez Software Hut – loty we Flyspot – trafiła do zespołu Idea_hunters.

„Microsoft w Polsce organizuje Imagine Cup od ponad 10 lat. W tym czasie zgromadził wokół konkursu niezwykle zaangażowaną społeczność, o której słyszałam od lat. Teraz sama jestem tutaj i zrozumiałam, skąd reputacja polskiej edycji. Jestem pod ogromnym wrażeniem – nie, właściwie czuję się zainspirowana przez tych młodych ludzi. Nawet więcej niż przez projekty, które dzisiaj prezentowali” – mówi Debbi Hoehn, od niedawna Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft. „To właśnie oni przyglądając się swoim pasjom zastanawiają się, co mogą zrobić. A robią naprawdę niesamowite rzeczy. Uwielbiam ich energię, pasję i ogień. Każda z drużyn powinna być niezwykle dumna z tego, co zaprezentowała i mam nadzieję, że duch kreatywności będzie im towarzyszył, cokolwiek nowego wymyślą” – dodaje.

Read more at https://news.microsoft.com/pl-pl/2017/04/28/studenci-warszawy-poznania-zwyciezcami-imagine-cup-2017/#TWXFXmHqBiIDZrVZ.99